Yerden Isıtma Sistemi

Yerden Isıtma Sistemi

Yerden ısıtma nedir?

Yüzer alanının genişletip, sıcaklık farkını düşerek daha az enerji harcamak ve daha konforlu ısı dağılımı sağlamaktır. Sistem döşeme altına yerleştirilen borulardaki ısının döşeme iç yüzeyinden iç ortama verilerek mekanın ısıtılması şeklinde çalışır.

Yerden ısıtma avantajları;

TASARRUF

Radyatörlerdeki gibi yüksek sıcaklık işletmesi yerine sistem 50-40 derecelerde işletilmektedir. Bu durum kullanılan cihazın daha az yakıt harcaması demektir. Ayrıca ilerideki süreçte alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasının istenmesi halinde yerden ısıtma sistemine entegrasyonu çok başarılı olacaktır. ÖRN_ ısı pompası ile ısıtılmak istenildiğinde genellikle 45 derece civarında besleme suyu sağlayan ısı pompaları için ideal bir sistem oluşturmaktadır.Yoğuşmalı sistemlerde düşük sıcaklıklarda çalışmak verimi artırmaktadır. Yerden ısıtma sisteminde düşük işletme sıcaklıkları söz konusu olduğu için klasik bir sisteme göre %25 civarında yakıt tasarrufu sağlanabilir. Isı döşemeden yayıldığı için öncelikle döşeme ısınacaktır, tavanda ısı birikimi daha az olur ve fazladan harcanan enerji azalır.

KONFOR

Zeminde ısı homojen olarak dağılır. Radyatörle ısıtılan evlerimizde sıcaklığı ne kadar artırırsak artıralım zemin her zaman soğuk olacaktır. Bu da ayaklarda üşümelere neden olur. Yerden ısıtma sistemiyle hem zemine ısı yalıtımı yapılmış olur hem de bu sorun ortadan kaldırılmış olur. Yapı elemanları ısı depoladıkları için dışarıdaki ani ısı değişikliklerinden etkilenmeyecek ve havalandırma esnasında ortamda ani sıcaklık dalgalanması olmayacaktır. Peteklerdeki gibi toz sirkülasyonuna yol açmadığı için çevre ve eşyalarda kirlenmelere neden olmaz (Radyatörlerde duvar ve perdeler kısa sürede kirlenmektedir.) Katlar arası ısı ve ses yalıtımı sağlanmış olur. Yapı içinde göze hoş gözükmeyen ve eşya yerleşimini bile etkileyen radyatörlerden ve borulamalarından da bu sayede kurtulmuş olursunuz.

SAĞLIK

Mekan içerisinde hava akımı petekli sisteme göre çok daha azdır. Bu durumda sıcak – soğuk hava cereyanını minimize eder. Isınan alanda yerden ısıtma olduğu için ayaklar sıcak ve baş kısmı serin olacaktır. Buda bireyin kendini daha zinde hissetmesine sebep olur. Yerden ısıtma ile zeminde oluşan nem engellendiği için alerji tetikleyici bakteriler ve halılarda oluşan mite böceklerinin de oluşumunu engelleyecektir. Çocuklarımımzın evde yerde oynadığı zamanları düşünecek olursak zeminin soğuk olması sağlıklarını negatif yönde etkileceği için yerden ısıtma ile hem zararlı bakterilerin zararından hemde zeminde vakit geçiren çocuklarımızın sağlığını korumuş oluruz.

PROJELENDİRME İŞLEMİ

En önemli süreçtir. Yerden ısıtmanın geçeceği mahaller, zon kontrolü, ana dağıtım hattı güzergahı, kollektörlerin yerleri ve yerden ısıtma borularının devre sayısı gibi bilgi ve hesaplamalar bu aşamada yapılır. Yapılan uygulamanın döşeme altında kalacağı düşünülürse herhangi bir hatanın da telafisinin olmayacaktır.

İNŞAAT İŞLERİ

Strafor ve boruların yere serilmesi aşamasında inşaat ekibiyle koordineli çalışmak çok önemlidir. İnşaatın son sürecinde uygulama yapılması döşenecek strafor ve boruların daha az yıpranmasına sebep olacaktır. Kollertör ana hattı ve kollektör dolabı ve kollektörler bu aşamada yapılmalıdır.

YALITIM BANDI

Öncelikle zemin çevresine yalıtım bandı çekilir. Bu husus hem ısının geçişini engelleyerek verim artışı sağlayacak hemde şapın çatlamasına neden olacak olan germe ve çekme kuvetlerini tolere edecektir.

İZOLASYON

Zemin betonunun strafor uygulanabilecek hale getirilmesinin ardından, ses ve ısı yalıtımı da sağlayacak olan straforların uygulanmasına başlanır. Burada önemli olan straforun sertliğidir. Sonuç olarak üzerinde yürüneceği için ezilerek formunu kaybetmemesi ve sudan etkilenmemesi beklenir.

BORULAMA

Çizilen projeye uygun olarak borulama işlemi yapılır. Bu esnada uygulayan personelin boruyu yıpratmamasına dikkat edilmelidir. Çekilen luplar kollektörlere uygun şekilde bağlanır. Bu arada boruların kollektörlere girişlerinde köşe döndürücü ayak kullanılması daha güzel görüntü oluşturacaktır. Sabitleyici çengel sayısınında yeterli miktarda atılması önem arz etmektedir. Aksi takdirde uygulanan boru yerinden çıkacak ve formu bozulacaktır.Yerden ısıta sistemlerinde uzun ömürlü yapısı ile iki tip plastik boru kullanılmaktadır. Bu boruların ikisi de polietilen olarak üretilsede üretim teknekleri ve kaliteleri farklıdır.

PE-X (polietilen cross-linkled)

PE-X borular çok amaçlı üretildiği için birden fazla alt sınıfı bulunmaktadır.

PE-Xa, PE-Xb, PE-Xc, PE-Xd dir. Uygulamalarda genel olarak PE-Xa borular kullanılır.

PE-RT (polietilen raised temperature resistant)

PE-X borulara nazanaran daha basit bir yapıya sahiptir. Yüksek basınç ve ısıya dayanıklı ayrıca esnek malzemedir.

Yerden ısıtma borularında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta oksijen bariyeridir. Boru bu sayede oksijen atomlarını geçirmeyeceği için boru içinde oksitlenme, kireçlenme, tortulaşma ve yosunlaşma olmayacaktır.

ŞAP KATMANI

Şap işlemi özenle yapılması gereken bir süreçtir. Boruların hasar alma ihtimalinin de en yüksek olduğu aşamadır. Koruyucu şap katmanı (D30 beton/mm2 ye 30 N basınca dayanıklı olması önemlidir Şap katmanı 3-6 cm kalınlığında olmalıdır. Daha fazla atılması önerilmez. Şap atılmasından önce ve şap atıldıktan sonra sistem test edilmelidir.

Whatsapp