Kömürlü Kazan Sistemleri

Kömürlü Kazan Sistemleri
Kömürlü Kazan Sistemleri

Katı Yakıt Kazanı Nedir?

Katı yakıtlı kazanlar genel olarak kömürlü kazan olarak da bilinir. Yakıt cinsinin kolay bulunmasından dolayı sıkça tercih edilen katı yakıt kazanları, genellikle doğalgazın bulunmadığı yerlerde kullanılır. Sobanın tek bir yeri ısıtması sorunu ile diğer odaların soğuk kalması, katı yakıt kazanının kullanılma oranını arttırmaktadır.

Katı yakıt kazanı, kömür gibi kalori değeri yüksek ve aynı zamanda kullanım açısından ekonomik olan yakıtlar ile çalışır. Şartlara uygun seçilmesi ve doğru şekilde döşenmiş bir tesisatla kullanılması maksimum verimlerle güzel bir ısıtma sağlanır.Katı yakıt kazanının iç ızgaraları, genellikle font döküm malzemeden yapılır. Böylelikle aşırı ısınma sonucu aşınma, minimuma indirgenmiş olur. Tasarım ve imalat teknolojisi sayesinde oldukça sessiz ve verimli çalışır.

Katı Yakıt Kazanı Nasıl Çalışır?

Katı yakıt kazanı, otomatik dijital analog kontrol sistemi ile yanma haznesi içerisinde yeterli miktarda yakıtın yanması sağlanır. Ayrıca ısı yalıtımı oldukça iyi tasarlanmıştır. Katı yakıt kazanlarının otomatik yüklemeli olanları “kömür, pirina, ceviz kabuğu ve kozalak” gibi maddeler ile yakılabilir. Elle yüklemeleri olanlarında ise katı yakıt boyutunun o kadar küçük olması beklenmez. Hem kömür hem de odun rahatlıkla yakılabilir.

Katı Yakıt Kazanı Özellikleri

Katı yakıt kazanı özellikleri arasında avantaj sağlayanları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Hızlı ve verimli ısıtma sağlar.
  • Tasarım ve malzemeleri modern anlamında teknolojiktir.
  • Geniş yakıt haznesi vardır.
  • Yüksek enerji tasarrufu sağlar.
  • Kullanımı ve bakımı kolaydır.
  • Temizliği oldukça kolaydır.
  • Güvenliği oldukça yüksektir.

Whatsapp